sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

ŞAPKA

Şapka en bilinen aksesuar parçalarından biridir. Tarihçesi hakkında bilgisi olmayanlar için şapkanın geçmişine doğru bir göz atmaya ne dersiniz?

Şapka farklı kültürlerde otoriteyi ve gücü temsil eder. İlk bilinen şapka örneği Milattan Önce 3200’lü yıllarda bir Mısır şehrinin mezar resimlerinde görülmüştür. Resimdeki şapka hasır bir şapkadır. Günümüzde hasır şapkaya plajlarda sık sık rastlayabilirsiniz. Şapkanın hiç bu kadar eski olduğunu tahmin eder miydiniz?

Tarihçiler şapkanın ilk kullanım amacının hava koşullarından korunmak için tasarlanmış olduğunu söylüyor. Zaman içinde sadece hava koşullarından korunmak için daha çok sosyal statü belirlemek için kullanılmaya başlanmış. Sonrasında da bir moda ikonu olarak varlığını sürdürmeye devam etmiş. En kaliteli şapkalar İtalya’nın Milano şehrinden geldiği de söylentiler arasında yer alıyor. Türkiye’deki şapka kullanımı ise  Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında Şapka Devrimi ile gerçekleşmiştir. Atatürk’ün çağdaş ve modern bir görünüme önem vermesiyle birlikte şapka kullanımı hızla yayılmaya başlamıştır.

Günümüzde de şapka oldukça sık kullanılan bir aksesuardır.  En bilinen ve sık rastlanan şapka türleri ise; hasır şapka, fötr şapka, ushanka, flat şapka, melon şapka.

  • Hasır Şapka: Bilinen ilk şapka türüdür. Çoğunlukla yaz aylarında kullanılır. Yüzde 99 oranın kadınlar tarafından tercih edilir.

 

  • Fötr Şapka: Fötr şapka hem klasik hem spor kombinlerde kullanılabildiği için avantajlı bir şapka türüdür. Hasır şapkanın aksine hem kadınlar hem erkekler tarafından kullanılır. Fötr şapkaların bantlı ve bantsız olanları mevcuttur.

 

  • Ushanka: Soğuk havaların bir numaralı koruyucusu Ushanka şapkadır. Rus kültürüne aittir. Ancak ülkemizde de sıklıkla kış aylarında özellikle erkekler tarafından kullanılır. Bu şapka için kürklü şapka da diyebiliriz.

 

  • Flat Şapka : İlk bakışta kasketi andırsa da bölmeleri kaskete göre daha azdır. Daha düzdür, başı önden arkaya doğru sarar. Erkeklerin en sevdiği şapka türleri arasında yer alır.

 

  • Melon Şapka: Bir İngiliz tarafından at üzerindeyken alçak ağaç dallarından korunmak için üretilmiş bir şapkadır. Ancak günümüzde modayı sevenlerin ve yakından takip edenlerin şıklıklarına şıklık katmak için kullandıkları bir şapka türüdür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.