sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

DIŞ GİYİM

Dış giyim parçaları insanların genelde fiziki hava koşullarına uyum sağlamak için giydikleri, giyerken de seçimlerine dikkat ettikleri bir giysi türüdür. Bütünleştirici, birleştirici, tamamlayıcı bir özelliği vardır. Bu sebeple de dış giyim seçimlerinde sadece görünüşe değil, kullanılan kumaşa da bakılır.

Dış giyim diğer kategorilerde olduğu gibi kendi içinde gruplara ayrılır kıyafeti tamamlayıcı rol oynadığından dolayı dış giyim için seçeceğimiz parçanın yerimiz kıyafetlerle uyum içerisinde olması önemlidir.

Dış giyim kıyafetleri kendi içerisinde gruplara ayrılır: mont, yağmurluk, kaban,  pardösü, trençkot, kot mont, deri mont, panço, ceket, hırka, kaşe mont, palto…

Dış giyim seçerken erkekler ve kadınlar genellikle farklı tarzlara yöneliyor olabilir. Kadınlar dış giyim konusunda dolabındaki ürün sayısını artırırken erkekler bu konuda biraz sınırlı sayıda seçenek üzerinden gider.

Kadınlar hemen hemen her kıyafete uygun mont, kaban ya da paltoyu gardırobunda bulundurur; mevsimine , kumaşına göre, tarzına göre farklı modelleri birbirleri ile kombinler. Erkekler de bu ritme ayak uydurmaya ve dolabındaki dış giyim parçalarının sayısını artırmaya çalışır.

Dış giyim gösterişli, kıyafete doluluk katan bir kategoride yer alır. Bununla birlikte dış giyim parçalarını çeşitli aksesuarlar ile de kombinleyebilirsiniz. Soğuk, karlı kış günlerinde atkı bere eldiven; Sonbahar aylarında boyunluk, şal gibi aksesuarları kullanabilir ve zengin bir tarz elde edebilirsiniz. Erkekler için özellikle deri eldiven ve deri mont ikilisi klas bir ikilidir.

Dış giyim parçalarından birini seçerken sezonluk moda olan renkleri takip etmek önemlidir. Hem moda olan renkleri hem de uyumlu parçaları bir araya getirirseniz kusursuz bir görüntü elde etmeniz çok olası bir durumdur. Zamansız olan, her dönem giyilebilecek parçaları bu tarifin dışında tutuyoruz.

Seçtiğiniz parça trençkot ise önden düğmeli olanların daha şık durduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sık düğmeli olanlar ve belden kuşaklı olanlar modern bir görüntü oluşturuyor. Dar kesim trençkot hala en sık tercih edilen model olsa da oversize olgusu trençkotlardaki yerini de almış durumda. Oversize sevenler için artık trençkotların da büyük bedenli olanları üretiliyor. Son yıllarda kol kısmı lastikli, dar kalıp trençkotlar ise moda tutkunlarının dolabında klasik kesim trençkotlarla yer değiştirmiş durumda. Trençkota en çok yakışan şeyin bel kısmındaki kemer olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

 

Kışın daha kalın parçaları seviyor ve bu kalın parça ürünlerle rahat ediyor olabilirsiniz. O zaman da tercihinizi paltodan veya mantodan yana kullanabilirsiniz. Yapacağınız ilk şey vücudunuzu, ölçülerinizi yeterince tanımak olacaktır. Eğer vücut tipinizi biliyorsanız zevkinize ve de bedeninize uygun parçayı seçmeniz oldukça kolaylaşacaktır. Yapıca daha dar hatlara sahipseniz seçeceğiniz model hem uzun hem de bel hizasında olabilir. Çok dar kalıplar içinde rahat edebiliyorsanız dar kesimli paltolar veya montlar da sizin için ideal olabilir.

Mont konusunda biraz eski alışkanlıklarımıza bağlı ilerliyoruz. Bundan dolayı da yeni parçalar denerken biraz çekingen davranışlar sergileyebilirsiniz. Seçim yapmadan önce gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu iyi düşünmelisiniz. İhtiyaç dışı pek çok şeyi almayı kötü bir alışkanlık haline getirdiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Bu sebeple neye ihtiyacınız olduğunu bilirseniz hem lüzumsuz bir şey almamış olursunuz hem de size en çok yakışan şeyi keşfetmiş olursunuz. Ülkemizde mevsimler her bölgede farklı yaşanıyor. Ege Bölgesi’nde yaşayan biriyle Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan biri aynı dış giyim çeşidini seçemez. Doğuya gittikçe hava sıcaklıkları düştüğü için o bölgede yaşayan insanlar soğuktan en çok koruyacak giysi olmasına özen gösterirler. Şıklık ikinci plana atılmış olabilir. Su veya soğuk geçirmez, sıcak tutacak türden giysiler seçmek en isabetli seçim olacaktır. Daha sıcak bir bölgedeyseniz elbette daha ince kumaştan üretilmiş mont veya yağmurluk seçebilirsiniz. Dolayısıyla şıklık birinci önceliğiniz olabilir.

Sürekli yağmur yağan bir şehirdeyseniz dolabınızda renk renk yağmurluk görmek çok mümkündür ve yağmur botlarının bir numaralı ekürisi yağmur botları. Postal görünümlü botlar, kalın tabanlı spor ayakkabılar ile de yağmurluklarınızı kullanabilirsiniz. Renk renk yağmurlukların yanı sıra transparan adı verilen yağmurluklar da çok moda. Transparan yağmurluklar da renkli yağmurluklar gibi yağmur botları ile kombinlenebilir. Neon renk sevenler için de müjde! Önümüzdeki sezon neon renkler yağmurluklarda da çok moda olacak. Ancak ben siyahtan vazgeçmem diyenler için de elbette siyah yağmurluk ve siyah yağmur botları sade ama şık bir kombin önerisi olarak değerlendirilebilir.

Moda sektörü yağmurluk konusunda da son trendleri belirlemeye, tüketicileri bu konuda özellikle yeni parçalar almaya, mevcut parçaları yeni parçalarla kombinlemeye itiyor. Şıklığına önem verenler için kalın kalın yağmur montları yerine hafif ama korunaklı yağmurlukları seçmeye davet ediyoruz.

Dış giyime olan rağbetin artmasıyla markalar da bu konunun üstüne eğilir oldu. Buna rağmen erkekler ceketten vazgeçemiyor. Özellikle klasik takım elbise ceketi tarzında ceketler onlar için hala çok önemli. Bunun dışında kalçanın altına kadar uzanan, dizin üstünde kalan ceketler de klas bir görüntü oluşmasını sağlıyor. Özellikle kahverengi tonları bu tarz ceketlerde çok hoş durabiliyor. Bu model bir cekete benzer tonlarda eldiven veya kaşkol çok yakışır.

Bir diğer dış giyim türü kaşmir kabanlardır. Kaşmir kabanlar diz hizasında tercih edilir. Daha çok soğuk şehirlerde yaşayan kişilerin tercihidir.

Yaka kısmı geniş, boyu çok uzun olmayan kabanlar ise hem erkeklerin hem kadınların favorileri arasında yer alır. Kabanda hala en çok tercih edilen renk kuşkusuz siyahtır. Kilosu biraz fazla olan kişilerin olduğundan daha fit görünmesi için de kaban kurtarıcı bir parçadır. Giydiğiniz kabanı sportif veya klasik yapmak ise tamamen seçtiğiniz diğer parçalara özellikle ayakkabıya göre değişecektir. Kapüşonlu bir sweatshirt, taba rengi bir kaban ve spor ayakkabı /bot seçeneği buna iyi bir örnektir.

Sportif görüntünüzden ödün vermek istemiyorsanız şişme montları es geçmemekte fayda var. Şişme mont giyen birinin sportif görünmemesi neredeyse imkansız. Tabi Şişme montla kumaş pantolon giymiyorsanız. Şişme montlara en çok yakışan şey güzel bir kot pantolon veya eşofman altıdır.

 

 

 

Fermuarlı montlar ise ilk bakışta aklınıza fermuarlı sweatshirtü getirse de elbette soğuğa veya yağmura dayanıklı olması bakımından ayrışır. Arka kısmı baskılı ya da nakışlı montlar bu sene erkek mont kategorisinde göze çarpmaktadır. Lacivert, kırmızı, siyah renkler bu tarz montlarda en çok tercihe dilen renklerin başında gelir.

 

Kot montlar da zamansız diyebileceğimiz birincil örneklerin başındadır. Son zamanlarda popüler yüzlerin de kot montların reklamını iyice öne çıakrdıklarını düşünürsek kot montların popülaritesini yitirmeyeceği gerçeğini idrak edebiliriz. Kot montlarda da yine en çok tercih edilen renkler; mavi, siyah ve laciverttir. Beyaz renk kot mont da dönem dönem tercih edilen renklerdendir. Tasarımcılar da kot mont konusunda titiz davranmaya ve gelen taleplere yönelik çalışmalar yapmaya özen göstermektedir. Kot mont her erkeğin dolabında olması gereken bir mont türüdür. Üstelik sıradan gibi görünen kot montlar eskisi gibi düz değil, nakışlı, desenli, işleme detaylı olarak erkekler tarafından da tercih edilmektedir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.